Deklaracja dostępności
Dębicka Karta Mieszkańca zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony https://debickarta.umdebica.pl/.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Skróty klawiaturowe
Na tej stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. Strony portalu oparte są o strukturę nagłówków, która umożliwia szybkie poruszanie się po stronie. Filtry, kalendarze, formularze i inne funkcjonalności zbudowane są zgodnie ze standardami WCAG 2.1 i są dostępne przy użyciu samej klawiatury. Osoby, które nie korzystają z myszki, mogą swobodnie poruszać się po portalu. Na początku każdej strony dostępna jest możliwość pominięcia menu głównego, oraz zostały umieszczone linki – skróty
Dokumenty publikowane na stronie
Na stronie https://debickarta.umdebica.pl/ znajdują się pliki do pobrania. Może się zdarzyć, że nie wszystkie pliki będą w pełni dostępne, np. może w nich brakować nagłówków lub opisów alternatywnych do tabel i grafik. Natomiast w przypadku umieszczenia na stronie skanu, publikujemy także jego dostępną wersję alternatywną.
Opisy alternatywne grafik i zdjęć na stronie
Na stronie https://debickarta.umdebica.pl/ do grafik i zdjęć są dodawane opisy alternatywne. Ponadto przyciski i pola formularzy są odpowiednio opisane.
Powiększanie strony
Przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie serwisu za pomocą skrótów klawiaturowych (Ctrl +) lub odpowiednich ustawień. Jest to szczególnie pomocne dla osób z wadą wzroku. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak w łatwy sposób powiększyć lub pomniejszyć treść wyświetlaną na ekranie przejdź do strony: powiększanie i pomniejszanie stron w systemie Windows.
Zrozumiałość i czytelność treści publikowanych na stronie
Treści zamieszczane na stronie https://debickarta.umdebica.pl/ są zrozumiałe. Sposób ich prezentowania wpływa na lepszą czytelność materiałów i pomaga w odbiorze informacji. Długie teksty są dzielone na akapity, stosuje się wyróżnienia: cytaty i ważne informacje są specjalnie wyróżnione.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Anna Zboch - mailowo anna.zboch@umdebica.pl lub telefonicznie 14 683 82 46.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem:
- Anna Zboch
- Adres: Ratuszowa 2, 39-200 Dębica
- e-mail: anna.zboch@umdebica.pl
- telefon: 14 683 82 46
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Aplikacje mobilne
Dębicka Karta Mieszkańca udostępnia następujące aplikacje mobilne:
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Do budynku Urzędu Miejskiego znajdującego się w Dębicy przy ul. Ratuszowej 2 prowadzą cztery wejścia, jedno wejście główne od ulicy Kościuszki oraz trzy wejścia od strony Muzeum Regionalnego.
Przed budynkiem, na parkingach zlokalizowanych przed Ratuszem znajdują się wyznaczone miejsca parkingowe, w tym:
- cztery dla osób z niepełnosprawnościami (dwa w odległości 25 metrów od wejścia głównego i dwa w odległości 60 metrów od wejścia głównego),
- jedno dla rodzin z dziećmi (25 metrów od wejścia głównego).
- jedno dla kobiet w ciąży (25 metrów od wejścia głównego).
Obok wejścia głównego do budynku (od ulicy Kościuszki) znajdują się dwa podjazdy dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim i osób z wózkiem dziecięcym, umożliwiające dostanie się na poziom parteru. Drzwi do budynku otwierają się automatycznie.
Pozostałe wejścia do budynku (od strony Muzeum Regionalnego) niedostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek Urzędu jest budynkiem trzykondygnacyjnym z dwoma półpiętrami. Budynek posiada szerokie korytarze, umożliwiające sprawne poruszanie się. W budynku znajduje się winda, umożliwiająca dostanie się na pierwsze i drugie piętro budynku.
Część pomieszczeń Urzędu, w tym gabinety Burmistrza Miasta i zastępców Burmistrza Miasta oraz Sala Ślubów znajdują się na półpiętrach prowadzących z piętra pierwszego i drugiego. Osoby z niepełnosprawnościami narządu ruchu przy wejściu na w/w półpiętra mogą skorzystać z platform schodowych. Platformy schodowe obsługiwane są przez pracowników Urzędu, chęć skorzystania z platformy można zgłaszać pod nr tel. 14 683 82 59.
W budynku Urzędu znajdują się trzy toalety dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w system przyzywowy:
– na parterze, po prawej stronie od wejścia głównego – pomieszczenie nr 53,
– na pierwszym piętrze, w bezpośrednim sąsiedztwie schodów usytuowanych od strony wejścia głównego do budynku – pomieszczenie nr 154,
– na półpiętrze powyżej piętra drugiego – pomieszczenie nr 233.
W razie potrzeby większość spraw w urzędzie można załatwić w towarzystwie oraz przy wsparciu wskazanych przez siebie osób trzecich powyżej 16 roku życia.
Brak ograniczeń w zakresie wstępu do budynku osób niepełnosprawnych wraz z psem asystującym. Pies asystujący powinien być wyposażony w uprząż, posiadać certyfikat potwierdzający status psa asystującego i zaświadczenie o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Dębicka Karta Mieszkańca nie zapewnia dostępu do świadczenia usług tłumacza języka migowego