Karta Mieszkańca
Szybciej, wygodniej, zawsze pod ręką
Otwórz
Pobierz aplikację
apple app store google play store
  • Home
  • Popularne pytania

Pytania ogólne

Granice darmowej komunikacji miejskiej w Dębicy wyznaczają następujące przystanki:

  • Kierunek Nagawczyna, Stobierna – przystanek Nagawczyna BBC
    (przystanek na parkingu przy sklepie Biedronka
  • Kierunek Pustkowa, Paszczyna – przystanek Sandomierska/ Metalowców
    (przystanek przy i naprzeciwko sklepu Miko. Starsi mieszkańcy mogą operować nazwą „koło Wietnamki”)
  • Kierunek Stasiówka – Przystanek Wielopolska Las
    (pętla zajazd autobusowy pod lasem)
  • Kierunek Pogrodzie – przystanek Latoszyn
    (przystanek przy „starej 4” przylegający do ulicy Starzyńskiego)
  • Kierunek Straszęcin – 1 maja działki
    (ostatni przystanek przed mostem na Wisłoce)
  • Kierunek Braciejowa – Latoszyn Autozbyt
    (przystanek przy sklepie Szwed Meble)
Zarówno program Dębicka Karta Seniora, jak i Dębicka Karta Rodzina Trzy Plus utraciły moc z dniem 28 lutego 2025 r. Uprawnienia i przywileje dla dębickich seniorów tj. osób które ukończyły 60-ty rok życia i rodzin mających na utrzymaniu troje i więcej dzieci, zawarte zostały odpowiednio w Pakiecie Seniora oraz Pakiecie Rodziny Trzy Plus, funkcjonujących w ramach Dębickiej Karty Mieszkańca. W celu uzyskania przedmiotowych uprawnień, posiadacze dotychczasowych kart Seniora i Rodziny Trzy Plus prosimy o złożenie wniosku o wydanie Dębickiej Karty Mieszkańca z jednoczesnym zaznaczeniem odpowiedniego pakietu dodatkowego.
Warto podkreślić, że Dębicka Karta Mieszkańca  oferuje więcej ulg, zniżek i benefitów niż ww. karty.  Dodatkowo aplikacja „DĘBICKARTA”  daje możliwość stałego dostępu do newsów, wydarzeń i informacji o nowych partnerach oraz możliwość mobilnego zarządzania kontem rodzinnym.
 
Osoby, które zamieszkały w Dębicy w trakcie roku rozliczeniowego, mogą ubiegać się o wydanie Dębickiej Karty Mieszkańca na podstawie formularza ZAP-3, w którym deklarują, że ich miejscem zamieszkania oraz rozliczania podatku od osób fizycznych jest Dębica.
Formularz ZAP-3 (Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem) możesz złożyć w Urzędzie Skarbowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania.
Instrukcje jak złożyć formularz elektronicznie znajdziesz pod tym adresem: https://www.podatki.gov.pl/abc-podatkow/e-deklaracje-rejestracja/
 

Ceny biletów jednoprzejazdowych dla osób nieposiadających Dębickiej Karty Mieszkańca wynoszą:

  • Bilet normalny – 3 zł
  • Bilet ulgowy (50%) – 1,50 zł
  • Bilet ulgowy (70%) – 1 zł

Uprawnienia do ulgowych przejazdów na podstawie biletów jednorazowych – 50% ulga (cena biletu 1,50 zł)

Uprawnieni Dokument potwierdzający uprawnienie do ulgi przewozowej
Uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych i policealnych Legitymacja szkolna
Emeryci i renciści Legitymacja emeryta-rencisty
Dzieci w wieku 4 – 7 lat Oświadczenie rodzica lub opiekuna
Inwalidzi słuchu Zaświadczenie wydane przez Polski Związek Głuchoniemych
Osoby, które uzyskały orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. orzekania o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności Legitymacja dokumentująca niepełnosprawność wydana przez Starostę

Uprawnienia do ulgowych przejazdów na podstawie biletów jednorazowych – 70% ulga (cena biletu 1,00 zł)

Uprawnieni Dokument potwierdzający uprawnienie do ulgi przewozowej
Osoby, które ukończyły 70 lat życia Dowód osobisty
Honorowi dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 10 litrów krwi (kobiety) albo 12 litrów krwi (mężczyźni) lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników Legitymacja Zasłużony Honorowy Dawca krwi I lub II stopnia wraz z dokumentem tożsamości
Inwalidzi (w tym niewidomi i głuchoniemi) o znacznym stopniu niepełnosprawności, wraz z opiekunami Legitymacja emeryta-rencisty dokumentująca niepełnosprawność (ze zdjęciem)
Niewidomi o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami lub przewodnikiem Legitymacja Polskiego Związku Niewidomych dokumentująca niepełnosprawność (ze zdjęciem) Legitymacja dokumentująca niepełnosprawność wydana przez Starostę (ze zdjęciem)
Osoby, które uzyskały orzeczenie powiatowego Zespołu ds. orzekania o znacznym stopniu niepełnosprawności, wraz z opiekunami Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez uprawniony organ, tylko dla uprawnionych, których legitymacja nie zawiera: zdjęcia osoby uprawnionej i wpisu o stopniu niepełnosprawności
Tak. Zgodnie z regulaminem programu Dębicka Karta Mieszkańca, dzieci do 7 lat korzystają z ulg i zniżek przypisanych do konta rodzica lub opiekuna.
       Tak. Osoby nieletnie, których opiekunowie prawni są uprawnieni do posiadania Dębickiej Karty Mieszkańca, również mogą z niej korzystać. Na etapie zakładania konta można zdecydować czy założymy je tylko dla siebie, czy dla całej rodziny. W przypadku dzieci, nie będą jednak potrzebne dokumenty weryfikacyjne.
        Żeby wniosek dziecka został rozpatrzony, w pierwszej kolejności jego rodzic lub opiekun prawny musi złożyć wniosek dla siebie. Wnioski dzieci mogą być rozpatrywane tylko na podstawie uprawnień dorosłych.
        Zakładając konto w imieniu osoby nieletniej, stajesz się administratorem konta przynależnego do tej osoby. Oznacza to, że możesz zarządzać wszystkimi danymi na tym koncie.
        Podczas rejestracji dziecko nie musi posiadać własnego adresu e-mail. Indywidualny adres e-mail dziecka będzie potrzebny, jeśli chcesz, żeby Twój podopieczny miał dostęp do swojego profilu w aplikacji mobilnej i mógł wprowadzać w nim zmiany.
 

Tak, w pojazdach komunikacji miejskiej można przewozić zwierzęta, jednak obowiązują określone zasady:

  • Małe zwierzęta (np. koty, ptaki) mogą być przewożone bezpłatnie, pod warunkiem że znajdują się w transporterze lub na rękach pasażera i nie stwarzają zagrożenia dla innych podróżnych.
  • Psy mogą być przewożone za opłatą jak za bagaż, muszą mieć kaganiec i być trzymane na smyczy. Właściciel jest zobowiązany do posiadania zaświadczenia o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
  • Psy przewodnicy osób niewidomych oraz asystujące psy osób z niepełnosprawnością są zwolnione z opłaty.
  • Kierowca może odmówić przewozu zwierzęcia, jeśli stwarza ono zagrożenie lub w pojeździe panuje duży tłok.

Tak. Pasażerowie uprawnieni do bezpłatnych przejazdów na podstawie Dębickiej Karty Mieszkańca, którzy są osobami niepełnosprawnymi, mają prawo podróżować wraz z opiekunem (lub przewodnikiem w przypadku osób niewidomych). W takim przypadku opiekun lub przewodnik również może podróżować bezpłatnie, na podstawie oświadczenia pasażera, którym się opiekuje lub któremu przewodzi.

Aby skorzystać z takiego uprawnienia, osoba niepełnosprawna powinna posiadać Dębicką Kartę Mieszkańca oraz jeden z dokumentów wymienionych w poniższej tabeli.

Uprawnienia do ulgowych przejazdów wraz z opiekunami lub przewodnikami

Zwiń
Inwalidzi (w tym niewidomi i głuchoniemi) o znacznym stopniu niepełnosprawności, wraz z opiekunami Dębicka Karta Mieszkańca przyjęta zgodnie z Uchwałą VI/57/2024
z dnia 10 grudnia 2024 r. + Legitymacja emeryta-rencisty dokumentująca niepełnosprawność (ze zdjęciem)
Ulga 100%
Niewidomi o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami lub przewodnikiem Dębicka Karta Mieszkańca przyjęta zgodnie z Uchwałą VI/57/2024
z dnia 10 grudnia 2024 r. + Legitymacja Polskiego Związku Niewidomych dokumentująca niepełnosprawność n(ze zdjęciem) Legitymacja dokumentująca niepełnosprawność wydana przez Starostę (ze zdjęciem)
Ulga 100%
Osoby, które uzyskały orzeczenie powiatowego Zespołu ds. orzekania o znacznym stopniu niepełnosprawności, wraz z opiekunami Dębicka Karta Mieszkańca przyjęta zgodnie z Uchwałą VI/57/2024
z dnia 10 grudnia 2024 r. + Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez uprawniony organ, tylko dla uprawnionych, których legitymacja nie zawiera: zdjęcia osoby uprawnionej i wpisu o stopniu niepełnosprawności
Ulga 100%
Karty wydawane przez MKS dla tych grup tracą ważność 30 czerwca 2025 roku. Po tym terminie do darmowych przejazdów na terenie miasta będzie uprawniała wyłącznie Dębicka Karta Mieszkańca.

W zależności od grupy pasażerów obowiązują następujące zasady:

  • Posiadacze wyłącznie Dębickiej Karty Mieszkańca – muszą zakupić bilet normalny po wejściu do autobusu. Poza strefą „0” nie przysługują im żadne ulgi i zwolnienia.
  • Osoby powyżej 70. roku życia, Honorowi Dawcy Krwi oraz inwalidzi – mogą korzystać z darmowych przejazdów także poza granicami miasta na podstawie Dębickiej Karty Mieszkańca, wraz z odpowiednimi dokumentami wymienionymi poniżej.
  • Uczniowie dojeżdżający na zajęcia edukacyjne – mają prawo do 50% ulgi na bilety okresowe, pod warunkiem posiadania Dębickiej Karty Mieszkańca i legitymacji szkolnej.

Uprawnienia do ulgowych przejazdów poza strefę „0”

Zwiń
Uprawnieni Dokument potwierdzający uprawnienie do ulgi przewozowej Ulga
Uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych i policealnych zamieszkali na terenie Gminy Miasta Dębica przy przejazdach z miejsca zamieszkania na zajęcia edukacyjne do innych gmin  Dębicka Karta Mieszkańca przyjęta zgodnie z Uchwałą VI/57/2024
z dnia 10 grudnia 2024 r. + ważna legitymacja szkolna
Bilet okresowy – ulga 50%
Osoby, które ukończyły 70 lat życia zamieszkali na terenie Gminy Miasta Dębica Dębicka Karta Mieszkańca przyjęta zgodnie z Uchwałą VI/57/2024
z dnia 10 grudnia 2024 r. + dowód osobisty
Ulga 100%
Honorowi dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 10 litrów krwi (kobiety) albo 12 litrów krwi (mężczyźni) lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników zamieszkali na terenie Gminy Miasta Dębica Dębicka Karta Mieszkańca przyjęta zgodnie z Uchwałą VI/57/2024
z dnia 10 grudnia 2024 r. + Legitymacja Zasłużony Honorowy Dawca krwi I lub II stopnia wraz z dokumentem tożsamości
Ulga 100%
Inwalidzi (w tym niewidomi i głuchoniemi) o znacznym stopniu niepełnosprawności, wraz z opiekunami Dębicka Karta Mieszkańca przyjęta zgodnie z Uchwałą VI/57/2024
z dnia 10 grudnia 2024 r. + Legitymacja emeryta-rencisty dokumentująca niepełnosprawność (ze zdjęciem)
Ulga 100%
Niewidomi o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami lub przewodnikiem Dębicka Karta Mieszkańca przyjęta zgodnie z Uchwałą VI/57/2024
z dnia 10 grudnia 2024 r. + Legitymacja Polskiego Związku Niewidomych dokumentująca niepełnosprawność (ze zdjęciem) Legitymacja dokumentująca niepełnosprawność wydana przez Starostę (ze zdjęciem)
Ulga 100%
Osoby, które uzyskały orzeczenie powiatowego Zespołu ds. orzekania o znacznym stopniu niepełnosprawności, wraz z opiekunami Dębicka Karta Mieszkańca przyjęta zgodnie z Uchwałą VI/57/2024
z dnia 10 grudnia 2024 r. + Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez uprawniony organ, tylko dla uprawnionych, których legitymacja nie zawiera: zdjęcia osoby uprawnionej i wpisu o stopniu niepełnosprawności
Ulga 10

Do wniosku należy załączyć jeden z poniższych dokumentów:

         pierwszą stronę złożonego PIT-u za ostatni okres rozliczeniowy z potwierdzeniem wpływu do Urzędu Skarbowego w Dębicy, poświadczającego rozliczenie podatku ze wskazaniem miejsca zamieszkania w Dębicy. Jeżeli wniosek o Dębicką Kartę Mieszkańca składany jest w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia składane PIT-y mogą dotyczyć roku poprzedzającego ostatni rok rozliczeniowy, z wyłączeniem sytuacji, gdy aktualny PIT został już złożony;
  •   urzędowe poświadczenie odbioru wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą (UPO) wraz z pierwszą stroną PIT-u za ostatni rok kalendarzowy, składanego drogą elektroniczną i wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem dokumentu UPO;

Pierwszą stronę PIT-40A/11A otrzymanego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w przypadku emerytów i rencistów;  
  • Zaświadczenie o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej wydane w Powiatowym Urzędzie Pracy za poprzedni rok rozliczeniowy, nie później niż 30 dni przed datą złożenia wniosku;
 
  • Decyzję przyznającą świadczenie z MOPS-u za poprzedni rok rozliczeniowy;
 
  • Skany legitymacji szkolnej i studenckiej (obie strony) lub zaświadczenie z uczelni w przypadku młodzieży uczącej się od 18 roku życia do ukończenia 25 roku życia i nie osiągającej dochodów (Dębicka Karta Mieszkańca wydawana jest na podstawie uprawnienia rodzica lub opiekuna).
 
  •  Zaświadczenie dyrektora placówki, w przypadku osób przebywających w pieczy zastępczej instytucjonalnej.
  - Jeśli składasz wniosek przez Internet, pamiętaj, żeby skan lub zdjęcie załączonego dokumentu było czytelne. W przypadku legitymacji prześlij obie strony.
- Jeśli składasz wniosek dla dziecka, nie musisz przesyłać żadnych dokumentów. Dziecko zostanie zweryfikowane na podstawie Twoich uprawnień.

Mieszkańcy Dębicy posiadający Dębicką Kartę Mieszkańca mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej na terenie strefy „0”.

Osoby, które nie posiadają Dębickiej Karty Mieszkańca, mogą zakupić bilet okresowy (miesięczny) normalny w cenie 96 zł. Bilet ten obowiązuje w strefie miejskiej „0”.

Pasażerowie dojeżdżający do Dębicy spoza strefy „0” mogą wykupić bilet okresowy obowiązujący w wybranej strefie opłat położonej poza granicami Miasta Dębica, w wariancie normalnym lub ulgowym, jeśli posiadają odpowiednie uprawnienia do ulgi.

Ponadto, w strefie „0” nadal obowiązują ulgi na bilety jednoprzejazdowe, zgodnie z poniższą tabelą:

Uprawnienia do ulgowych przejazdów na podstawie biletów jednorazowych – 50% ulga

 
Uprawnieni Dokument potwierdzający uprawnienie do ulgi przewozowej
Uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych i policealnych Legitymacja szkolna
Emeryci i renciści Legitymacja emeryta-rencisty
Dzieci w wieku 4 – 7 lat Oświadczenie rodzica lub opiekuna
Inwalidzi słuchu Zaświadczenie wydane przez Polski Związek Głuchoniemych
Osoby, które uzyskały orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. orzekania o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności Legitymacja dokumentująca niepełnosprawność wydana przez Starostę
Po pozytywnej weryfikacji wniosku otrzymasz dostęp do aplikacji mobilnej „DĘBICKARTA” i jeśli chcesz, plastikową Kartę Mieszkańca. Z aplikacją masz jednak większe możliwości, bo oprócz ulg, zniżek i benefitów masz również stały dostęp do newsów, wydarzeń i informacji o nowych partnerach oraz możliwość mobilnego zarządzania kontem rodzinnym.
Żeby korzystać ze zniżek, ulg i preferencji musisz posiadać aplikację „DĘBICKARTA” lub plastikową Kartę Mieszkańca. Zarówno aplikacja „DĘBICKARTA” w twoim telefonie, jak i plastikowa Karta, posiadają indywidualny kod kreskowy i kod QR. Wystarczy pokazać go za każdym razem przy kasie przed skorzystaniem z oferty Partnera.
Aplikację mobilną „DĘBICKARTA” pobierzesz za darmo ze Sklepu Google Play lub AppStore. Dane potrzebne do zalogowania do aplikacji są takie same jak do logowania do konta na stronie www.debickarta.umdebica.pl.
Plastikowe Karty można odebrać w punkcie obsługi w Urzędzie Miejskim w Dębicy.

 
Konto w systemie może założyć tylko osoba pełnoletnia, mieszkająca w Dębicy. Nieważne, czy mieszkasz Dębicy całe życie, czy jesteś w mieście od niedawna możesz ubiegać się o wydanie Dębickiej Karty Mieszkańca. Musisz jedynie spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków:
- rozliczasz w Dębicy podatek dochodowy od osób fizycznych (podatek dotyczy też emerytów i rencistów);
- jesteś zarejestrowany(a) jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dębicy;
- jesteś osobą, dla której jedynym źródłem dochodu są świadczenia z MOPS-u i nieskładającą PIT-ów,   
- jesteś opiekunem osoby z niepełnosprawnością;
- jesteś osobą z niepełnosprawnością i pobierasz zasiłek z tytułu niezdolności do pracy;
- prowadzisz gospodarstwo rolne na terenie Dębicy;
- jesteś osobą przebywającą w pieczy zastępczej instytucjonalnej.