
Wernisaż malarstwa Ireny z Lamezan de Salins Komorowskiej
Irena z Lamezan de Salins Komorowska (1905–1968) była nie tylko utalentowaną malarką, ale i kobietą o niezwykłej wrażliwości. Jej dzieła, tworzone w trudnych czasach XX wieku, odzwierciedlają piękno, delikatność oraz głęboką więź z polską ziemią i kulturą.
W swojej twórczości najczęściej sięgała po tematy związane z przyrodą i codziennością – pejzaże, kwiaty, martwą naturę. Jej obrazy wyróżniają się subtelną kolorystyką i nastrojem spokoju. Uczyła się malarstwa w Krakowie u znanych artystów, a jej prace cechuje klasyczne piękno i precyzja warsztatu.
Jej życie było świadectwem wierności tradycji, pięknu i polskości. Pozostawiła po sobie bogaty dorobek, który zasługuje na pamięć i odkrywanie – tak jak pamięć o ludziach jej pokolenia, którzy przeżyli niemiecką okupację tworząc mimo cierpienia.
Obrazy Ireny Komorowskiej, które będzie można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Dębicy, nie były dotąd prezentowane na żadnej wystawie. Dzieła pochodzą ze zbiorów Adama Komorowskiego, syna Generała „Bora” – członka Rady Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego oraz wiceprezesa Fundacji Armii Krajowej w Londynie.
1 czerwca br. minęła 130. rocznica urodzin gen. Komorowskiego. Z tej okazji obchodzony jest w Dębicy Rok Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Uroczystości rocznicowe organizowane przez Światowy Związek Żołnierzy AK oraz Fundację Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się 2 czerwca br. na Powązkach Wojskowych pod Pomnikiem Gloria Victis przy grobie gen. „Bora”.